Yazılarım

Kampüs İletişimi

Kampüs iletişimi için kurumların özel çalışmalar gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Kurumlar kampüs iletişimini etkili bir şekilde yürüttüğü takdirde bazı avantajlara sahip olabilirler. Etkili kampüs iletişimi avantajlarından bazıları aşağıda belirtilmiştir.

 

Etkili Kampüs İletişimi Sonucunda Ortaya Çıkan Temel Faydalar:
 • İşveren markası algısının güçlendirilmesi
 • Genç yeteneklere ulaşılması
 • Üniversitelerin mevcut ve potansiyel imkânlarından faydalanılması

 

Birçok kurum üniversiteler ile iş birliğini arttırmaya yönelik çeşitli kampüs iletişimi çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu hususta kurum yetkilileri, üniversitelerin çeşitli birimlerinden yetkililer ile bir araya geliyorlar. Bu görüşmelerin iki taraf içinde daha verimli geçmesi adına, bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle üniversitelerin kariyer merkezleri ile iş birlikteliğine yönelik yapılacak toplantılarda, kurumların aşağıdaki soruların cevaplarını ve istatistiklerini kariyer merkezi yetkililerine sunması yararlı olacaktır.

 

 • Kurumunuzda en çok ihtiyaç duyduğunuz temel yetkinlikler nelerdir?
 • Kurumunuzda çalışanlarınıza özellikle verdiğiniz eğitimler nelerdir?
 • İşe alım süreçlerinizde en çok karşılaştığınız sorunlar nelerdir?
 • Sektörünüze yönelik önümüzdeki yıllarda, ihtiyaç duyabileceğiniz yeni yetkinlikler neler olabilir?

 

Kurum yetkililerinin yukarıda belirtmiş olduğum soruların cevaplarını, üniversiteler ile paylaşmaları iki taraf içinde fayda sağlayacaktır. Bu verilerden yola çıkarak üniversiteler eğitim dönemi içerisinde gerçekleştirecekleri faaliyetler ile ihtiyaç duyulan yetkinlikleri öğrencilerine kazandırabilirler. Öğrencilerin ihtiyaç duyulan alanlarda yetkinlikler kazanması, sektörler hakkında bilgi sahibi olmaları ve kısa süreli iş deneyimleri kazanmaları iş dünyasına daha iyi hazırlanmalarını sağlayacaktır. Bu husustan dolayı Kariyer Merkezleri özellikle iş birliği içerisinde olunan kurum ve sektörlere yönelik aşağıdaki uygulamaları gerçekleştirebilirler.

Kariyer Merkezi Faaliyetleri

 

İş dünyasından gelen veriler neticesinde yukarıda belirtmiş olduğum çalışmaların yapılması öğrencilerin iş dünyasına daha nitelikli hazırlanmalarını sağlayacaktır. Bu çalışmaların kurumlara çeşitli alanlarda faydaları olacaktır. Etkin bir kampüs iletişimi sayesinde ortaya çıkacak faydalara örnek vermek gerekirse;

 

Kampüs İletişimi Sayesinde Ortaya Çıkan Faydalar
 1. İhtiyaç duyduğunuz kriterlere göre hazırlanmış olan bir aday havuzunuz oluşabilir. Bu sayede açık pozisyonlarınızı hızlıca kapatabilir ve işgücü kaybınızı minimum seviyede tutabilirsiniz.
 2. İhtiyaç duyabileceğiniz alanlara yönelik yedek aday havuzunuzu oluşturabilirsiniz.
 3. Kurumunuzun vereceği eğitimleri üniversite zamanında erkenden almış olan adaylar sayesinde, eğitim bütçenizden tasarruf edebilir ve o bütçeyi başka alanlarda değerlendirebilirsiniz.
 4. Kurumsal hassasiyetlerinizi, değerlerinizi, kültürünüzü, markanızı iyi bilen topluluklar oluşturabilirsiniz.

 

Etkin bir kampüs iletişimi kurumunuzun daha iyi tanınmasına ve anlaşılmasına olanak sağlayacaktır. Bu sayede üniversitede görevli akademisyenler, idari kadro çalışanları, öğrenciler ve mezunlar kurumunuz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşma imkânı bulacaklardır.  Gözlem ve veriye dayalı bilgilerin karşılıklı paylaşılması sonucunda kurumlar arasında daha nitelikli çalışmalar yapılacaktır. Bu yaklaşım kampüs iletişimi sayesinde üniversite- iş dünyası iş birlikteliğini etkin bir şekilde arttıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu