Hakkımda

Eğitim Hayatım: Ön lisansımı İnsan Kaynakları, Lisans eğitimimi İşletme ve Yüksek Lisans eğitimimi İşletme Yönetimi programında tezli olarak tamamladım. Tez konum ‘’Üniversite-İş dünyası iş birliği çerçevesinde firmaların eleman temininde ağ ilişkilerinin kullanılmasının rolü ve etkinliği” üzerinedir.

İş Hayatım: Voip İletişim Sistemleri firmasında, Türksat AŞ’ye ait projenin operasyon bölümünde, Türk Telekom grubuna ait AssisTT A.Ş firmasının İşe Alım ve Kariyer biriminde, Vatan Bilgisayar firmasının İşe Alım biriminde, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Strateji Geliştirme biriminde görev aldım. 2015 yılı itibariyle İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Kariyer Planlama Merkezi Müdürü olarak görevimi sürdürmeye devam etmekteyim.

Üzerine kafa yorduğum, konuşmasını sevdiğim, istişaresinden keyif aldığım ve eğitimini verdiğim bazı konular;

Neden o konularda kafa yoruyorsun diye soranlar için kısa bir açıklama:

Kurumların güç kazanarak büyüyebilmesi için yetenekli kişileri bünyelerine dâhil etmeleri gerekmektedir.  Sadece yetenekli kişilerin kuruma kazandırılması, kurumların güç kazanması için yeterli değildir. Yetenekli kişileri doğru yerde konumlandırmadığınız sürece, o yetenekli kişilerden istenen verimi alamazsınız. Bu yüzden özellikle yeni mezun istihdamlarında gençlerin nelere eğilimlerinin olduğunun bilinmesi, bu genç kitlelerin sorunlarının farkında olunması, doğru konumlandırma yapabilmeniz ve kurum kültürü oluşturabilmeniz açısından önem arz etmektedir.

Yetkinliklerine göre doğru değerlendirilmiş ve konumlandırılmış kişilerin, bireysel ve kurumsal hedeflerine ulaşabilmesi noktasında motive edilmeleri diğer önemli bir husustur. Bu aşamada kişilerin doğru kararlar verebilmeleri ve yenilikçi düşüncelere sahip olabilmesi için kurumların çalışanlarına sistemli bir destek sağlaması gerekmektedir. Bu hususlara dikkat edilerek verilecek destekler ve oluşturulacak stratejiler, kurumların hedeflerine ulaşması noktasında fayda sağlayacaktır.

Başa dön tuşu