Yazılarım

Çağımızın Sorunları

Çağımızın sorunlarını bu yazımda iki ayrı kategoride değerlendirdim. Birinci kategori çağımızın genel sorunları. Genel sorunlar kategorisinde ele aldığım maddeleri aşağıda sıralamış bulunmaktayım.

Çağımızın Genel Sorunları;

  • İşsizlik Sorunu
  • Trafik Sorunu
  • Tarım Sorunu
  • Çarpık Kentleşme Sorunu
  • Ekonomik Sorunlar
  • Sağlık Sorunları
  • Eğitim Sorunları
  • Teknolojik Sorunlar
  • Ama en önemlisi “Gelecek Kaygısı Sorunu” gibi maddeleri sıralayabiliriz.

İkinci kategoride bulunan sorunlar ise yeni kuşaklarla birlikte çok daha kalabalık bir grubunda içerisine dâhil olduğu sorunlardır. Kurumların özellikle bu ikinci kısımda belirtmiş olduğum sorunları göz önünde bulundurmaları önem arz etmektedir. Çünkü kurumlar bünyelerine, bu sorunlara en çok maruz kalan yeni kuşaklar içerisinden çalışan istihdamını gerçekleştirmektedir.

İkinci kategoride değerlendirdiğim sorunları aşağıda ilginize sunmuş bulunmaktayım.

Çağımızın Genel Sorunları

Ekran Bağımlılığı veya Dijital Bağımlılık Sorunu

Örneğin telefonumuza uzun süre bakmadığımız zaman veya 10-15 dakika gibi kısa bir süre ayrı kaldığımızda bile birçoğumuzda huzursuzluk durumu beliriyor. Sanki bir şeyler hakkındaki yeni bilgileri kaçırıyormuşuz, gündemden geri kalıyormuşuz gibi bir ruh haline bürünüyoruz. Bu sorun diğer elektronik iletişim araçları içinde geçerli. Bu durumlar arttıkça odaklanma ve adapte olabilme yetilerimiz zayıflayabilir. Odaklanma yetisi zayıf olan kişiler yapmış oldukları işlere kendilerini yeteri kadar veremez. Bundan dolayı yapmış oldukları işlerin kalitesi düşebilir.

Memnuniyetsizlik Sorunu

Çağımızın sorunları arasında öne çıkan; yetersizlik hissinin getirdiği memnuniyetsizlikler, gerçekleşmeyen beklentilerin getirdiği memnuniyetsizlikler, unvan ve makam hırsının getirmiş olduğu memnuniyetsizlikler, maddi kaygıların getirmiş olduğu memnuniyetsizlikler, kendilerini başkalarıyla kıyaslamadan doğan memnuniyetsizlikler gibi çeşitli kategorilerde memnuniyetsizlikleri detaylandırabiliriz.

Saymış olduğum bu konularda ciddi anlamda memnuniyetsizlik yaşayan ve bunu etrafındaki kişilere devamlı hissettiren kişiler, birlikte çalıştığı ekip arkadaşları üzerinde olumsuz etkiler oluşmasına yol açabilir. Bu tarz kişiler, birlikte görev aldığı arkadaşlarının özellikle enerjisini ve motivasyonunu olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu olumsuz etkileşim bir sonraki aşamada kurumun tamamında genel bir memnuniyetsizliğin oluşmasına sebep olabilir.

Kültürel Yozlaşma

Çıkarcılığın ve duyarsızlaşmanın artması, anadilin yabancı kelimelerle boğulması, kültürel değerlerin öneminin azalması kültürel yozlaşmayı en basit haliyle özetleyen bazı başlıklardır. Duyarsızlaşmanın artması demek, yardımlaşmanın azalması demektir. Buda ekip olabilmenin en önemli özelliklerinden birinin zayıflaması demektir.

Yanlış Rol Model Alma

Filmlerden ve dizilerden insanların çok etkilendiği bilinen bir gerçek. Filmler ve dizilerdeki oyuncular gibi davranma, giyinme veya konuşma stillerine göre iletişim kurmaya çalışan insanlara genellikle toplum içinde sıkça şahit olabiliyoruz. Bu durumlar sahte davranışların sergilenmesine yol açmakta. Kendisini olduğundan farklı hissetme ve görme kişilerde egonun artmasına sebebiyet verebilir.

Hedefsiz Savruluşlar

Hedefsizlik ruh halini olumsuz etkilen bir durumdur. Hedefsizlik, amaçsızlık aynı zamanda kötü alışkanlıkların başlamasına sebebiyet verebilir. Kişiler çalışmak istediği alanı belirledikten sonra kendilerine hedefler koymalılar. Hedefleri olan insanlar bu hedeflere ulaşmak için kişisel gelişimlerini arttırmaya çalışırlar. Bilgilerini güncel tutmaya çalışırlar. Bu durum yaptıkları işin kalitesinin artmasını sağlar. Kurumun hedeflerini, kendi hedefleri ile ortak paydada veya en azından bazı noktalarda birleştirebilen kişiler en fazla değeri yaratma konusunda inancı ve isteği en yüksek kişilerdir.

Sonuç olarak;

Anlatmış olduğum bu sorunlar karşısında kurumlar işe alım süreçlerini tekrar gözden geçirmeleri gerekmektedir. Bir yandan yetenekli kişileri kurumlarına çekmeye çalışırken diğer yandan ilk etapta anlaşılması zor olabilecek az önce saymış olduğum sorunları barındıran kişileri doğru tespit etmeleri gerekmektedir. İnsan Kaynakları yetkililerinin veya kurumda istihdam süreçlerini gerçekleştiren kişilerin gençlik eğilimleri ve kuşakların sorunları hakkında bilgi sahibi olmaları işe alım süreçlerini daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeleri hususunda fayda sağlayabilir.

Uğur Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu