İş Dünyası

Yurt Dışında Dil Eğitimi Almanın İşe Alım Süreçlerindeki Etkisi

Atlas Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı firmasında CEO pozisyonunda görev alan Rahmi Mesud Yılmaz ile “Yurt Dışında Dil Eğitimi Almanın İşe Alım Süreçlerindeki Etkisi” konusu üzerine online kariyer sohbetimizi gerçekleştirdik.

Yurt Dışında Dil Eğitimi Almanın İşe Alım Süreçlerindeki Etkisi; Görüşme içeriğine yönelik bilgiler aşağıda ilginize sunulmuş bulunmaktadır.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Atlas yurt dışı eğitim danışmanlığı firmasının yönetici ortağıyım. Aynı zamanda Orbis, Edcom ve Akare isimlerinde grup şirketlerimiz var. Üniversite 3. sınıftan beri bu sektörün içerisindeyim. Endüstri mühendisliği bölümü mezunuyum. İşletme yüksek lisansımı tamamladım. Yarım kalmış bir doktoram bulunmakta. 7 yıl vakıf üniversitelerinde, en son yılımda ise Yıldız Teknik Üniversitesinde derslere girmekteyim. Model olarak söylemek gerekirse üniversite üçüncü sınıfta başladığım şirkette şuan 22. yılımı tamamlamaktayım.

 

Mühendislik bölümü mezunusunuz. Çok farklı bir alanda kariyer süreciniz devam etmekte. Bu alana neden yöneldiniz?

Ben 2000 yılı mezunuyum. Benim gibi alanı dışında kariyer yapma hedefi olan kişilere öncelikli olarak söylemek istediğim mahalle baskısına hazır olsunlar. Ben bunu çok yaşadım. Fakat üniversite yıllarında başladığım bu işte, insanlara yardımcı olduğumu gördükçe mutlu oldum. İnsanlara yardımcı olabilmenin faydasını görmem beni bu alan üzerine yönelmeye sevk etti. Bu alanda çok fazla mühendis bulunmamakta. Mühendisliğin getirmiş olduğu analitik düşünebilme gibi fonksiyonların bu alanda başarılı olmam hususunda olumlu etkilerini gördüm. Bu alanda çalıştığım için kendimi mutlu hissediyorum.

Sizde pandemi sürecinde korona hatalığına yakalandınız. Sizdeki etkileri neler oldu?

Bu hastalık başka hiçbir şeye benzemiyor. Ateşlenme bu süreçteki en hafif kısım. Öksürükte yaşıyorsunuz ama konuşmadıkça çok sorun olmuyor. En önemli iki husustan bahsedeyim. Birincisi eklem ağrısı. Sıradan bir eklem ağrısı değil. Çok şiddetli kıvrandıran bir ağrı. İkinci husus ise nefes almada yaşadığınız zorluk. Her nefes aldığınızda ciğerlerinizde ağrı hissediyorsunuz. Bu ağrıyı azaltmak için nefes alırken kısa nefesler almaya çalışıyorsunuz. İşin ızdırap kısmı çok yüksek maalesef. Hastaneye yattığımda hemen ilaçlar vermeye başladılar. İlaçlar hızlıca etki etmeye başladı. Odanızda yalnızsınız. Hastasınız. Odanıza sağlık görevlileri geliyor. Onlara bulaştırma ihtimaliniz var. Buda sizi vicdanen rahatsız ediyor. Ben covid virüsünü nereden kaptığımı bilmiyorum. Başkasına bulaştırdım mı onu da bilmiyorum. Şuan iyim. Plazma veriyorum. Kan bağışında baş dönmesi gibi durumlar yaşayabiliyorsunuz. Plazma bağışında bu tarz durumlar yaşanmıyor. Kanınızı geri veriyorlar. Bu plazma bağışı her korona hastalığı geçiren kişilerin görevi diye düşünüyorum.

Yabancı dil öğrenme noktasında yapılan en temel hatalar nelerdir?

Ben İngilizce öğretmeni değilim. Size kendi deneyimlerim ile ilgili kısımları paylaşayım. Türkiye’de bir alana kadar bu husus halledilebiliyor. Yurtdışına herkes gitmemeli. Burada en az B1 seviyesine gelinip gidilmeli. Bu seviyede gidilirse yurtdışı daha az keyifsiz ve sıkıntısız olur. Okuma ve yazma Türkiye’de halloluyor. Fakat genelde duyduğunu anlamada ve konuşmada sorun yaşıyoruz. O yüzden belirli bir seviyeye gelip pratik amaçlı yurt dışına çıkılması daha çok fayda sağlayacaktır. Türkçeden uzak durmak, Türklerin olduğu yerlerden uzak durmak seçim yapılırken dikkat edilecek şeyler. Siz belirli bir seviyede olmazsanız yurt dışından keyif alamazsınız. O yüzden öncelikli tavsiyem burada belirli bir seviyeye gelindikten sonra yurt dışına çıkılması daha faydalı olacaktır. Türkiye’de hazırlık eğitimini bitirdiyseniz rahatlıkla yurt dışına çıkabilirsiniz. Hazırlık eğitimi almadıysanız yabancı dil kursuna giderek en az B1 seviyesine gelmeniz sonra yurtdışına çıkmanız sağlıklı olacaktır.

Yurtdışında eğitim almaya gidenlerin karşılaştığı problemler nelerdir? Bu sorunlar ile başa çıkma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

Türk öğrencilerle bir araya gelinmemesi ve Türklerin çoğunluk olduğu yerlerden uzak durulması önemli. Yurt yerine yabancı bir ailenin yanında kalmalarını tavsiye ediyorum. Onların yaşantılarını, kültürlerini görmeleri önemli. Örneğin bizde mutfakta elimizi yıkamak hoş karşılanmazken onlar ayakkabılarını mutfak lavabosunda yıkayabiliyorlar. Bu tarz şeylere şahit olabilirsiniz. Bizdeki kahvaltıdan ve yemeklerden farklı bir beslenme şekline sahipler. Bunları yaşamanız kendi konfor alanızın dışına çıkmanız sizin farklı özelliklerinizi geliştirmekte.

Yurt dışına çıkmak aslında keyifli bir durum. Farklı kültürlerden insanlar tanıyorsunuz bu sizi farkında olmadan geliştiren bir durum.  Yurt dışına gidip sadece dil öğrenip gelmiyorsunuz. Farklı bir insan olarak geliyorsunuz. Dünyayı tanıyarak geliyorsunuz. Vizyon kazanmış bir birey oluyorsunuz. Yurt dışında eğitim seçimi alanında inanılmaz seviyede ve standartlarda seçeneklerimiz var. Eğitim, yer, okul bu kriterlerden sadece bir kaçı. Bu yüzden bir danışmandan destek almanız faydanıza olacaktır.

 Covid-19 sürecinde almış olduğunuz önlemler nelerdir?

17 martta bütün ofislerimizi kapattık Bütün danışmanlarımız online destek veriyorlar. Bilgi işlem ekibimiz güzel bir program hazırladı. Kendi yazılımımız üzerinden randevulu sistem üzerinden danışmanlarımız ile canlı sohbet edebiliyorsunuz. Ocak, Şubat gibi gitmeyi düşünen ve süreçlerini takip ettiğimiz kişiler var. Çalışmaya devam ediyoruz.

Yurt dışındaki eğitim programlarından mezun olmanın Türkiye’de reel bir karşılığı var mı? Firmalar çalışan istihdam ederken yurt dışı deneyimi hususunu göz önünde bulunduruyor mu?

Yabancı dil bilme hususunda nerede öğrendiğiniz değil dil seviyeniz önemlidir. Türkiye’de ingilizceniz ne kadar iyi seviyeye gelirse yurtdışındaki verim ve kalma süreniz ona göre değişir. Yurtdışında yaşamanız, kültürlerini, değerlerini, yaklaşımlarını bilmeniz sizi geliştiriyor ve sizi ingilizce bilme haricinde öne çıkaran unsurlar oluyor. Sizde olsanız yurtdışıyla iş yapıyorsanız özellikle oralarda bulunmuş ve yaşamış kişiyi tercih edersiniz. Eğitim haricinde öne çıkan bu kültür hususundaki faydalar tercih edilme olasılığınızı arttırabilir.

Kendi ülkelerinde en az B1 seviyesinde eğitim alan kişiler yurtdışına çıktığı zaman en çok hangi konularda sorun yaşamaktalar?

İlk iki hafta genelde zor geçer. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kendinizi ifade edebilme noktasında sorun yaşarsınız. Arkadaşınız yoktur. Bu iki hafta geçtikten sonra arkadaşlıklar kuruyorsunuz, sosyal aktivitelere katılıyorsunuz ve keyif almaya başlıyorsunuz. Sürecinizi uzatmak istiyorsunuz. Genelde bir numaralı şikâyet konusu konaklamadır. Temizlik anlayışındaki, yemek anlayışındaki, kültürel alanlardaki farklar şikâyet konusu olabiliyor. Bu konforsuzluk bedelini ödeyen insanlar bir kazanımla geriye dönüyor.

 

Yurt dışında dil okuluna gitmek mi yoksa work and travel ile bir yerde çalışmak mı dil eğitiminde daha faydalı olur?

Dil okuluna gitmek kesinlikle daha faydalı olur. Çalıştığınız işler rutin işler olduğu için devamlı aynı cümleleri kurmaktasınız. Devamlı aynı konu üzerinde dönen bir diyalog içinde oluyorsunuz. Buda ciddi bir fayda sağlamamakta.

 

Yurt dışına eğitim için çıkan kişiler dil haricinde hangi artılar ile ülkelerine dönmekteler?

Başka bir ülkede kendinizi ifade etmek zorunda bırakılıyorsunuz. Bu yüzden ülkenize döndüğünüzde özgüveniniz artmış ve iletişime daha açık bireyler oluyorsunuz. Yurt dışında bir probleminiz olduğu zaman kendi başınıza çözmek zorundasınız. Yanınızda kimseniz yok. Problem çözme becerileriniz gelişiyor. Özellikle içine kapanık kişiler bambaşka bireyler olarak dönmekteler. Özgüvenlerinin arttığını gözlemlemekteyiz.

 

İş hayatında motivasyonunuzu sağlayan unsurlar nelerdir?

Çalışıyor gibi hissetmiyorum kendimi. Biri yurt dışı deneyimi hakkında bir şey sorduğunda para için değil keyif aldığım için anlatıyorum. Bizim işimiz keyif almadan yapılabilecek bir iş değil. Gerçekten gelen kişilerin heyecanını paylaşıyor olmanız lazım. Sizin için rutin bir iş olabilir ama karşınızdaki ilk defa yurt dışına çıkacağından onu anlamanız gerekiyor. Ben o heyecanı o kişiyle birlikte yaşıyorum. Buda benim motivasyonumu arttırıyor.

Öğrencilere ve yeni mezun adaylara tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendimi tavsiye makamında biri olarak görmüyorum. Ama ben şuan üniversitede olsaydım ne yapardım sorusunun cevabını verebilirim. Birincisi ben üniversitede okurken aynı zamanda çalıştığım için çok memnunum. Keşke ne yapsaydım kısmına cevap vermek gerekirse keşke bir yabancı dil daha öğrenseydim. Üniversite öğrenciliği aslında partime bir iş gibi. Günün geri kalanında sizi geliştirecek şeylerle ilgilenmelisiniz. Hangi bölümü okuyorlarsa o bölümle alakalı kendilerini geliştirecek şeyler ile ilgilensinler. O alandaki bilgilerini arttırmaya çalışsınlar.

Başa dön tuşu