Yazılarım

Değerlendirici Eğitimi (Assessor Skills)

Değerlendirici Eğitimi (Assessor Skills) üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.

Değerlendirici Eğitimi (Assessor Skills) üzerine odaklanmamız lazım. Çünkü yeteneği bulma, kazanma, konumlandırma ve tutundurma gibi konular, kurumlar açısından büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde iş yapış modellerinin değişmesi, küresel rekabetin artması, teknolojik gelişmelerin hız kazanması gibi durumlar, kurumların stratejilerini sıklıkla gözden geçirmesine sebep olmaktadır. Özellikle hız çağı diye belirtilen günümüzde, bu gelişmelere uyum sağlayabilecek ve aranılan yetkinliklere sahip olan kişileri bulmak, kuruma kazandırmak ve tutundurmak çok daha zor bir hale gelmektedir. Bu sürecin ilk aşaması olan yetenekleri tespit etmek ise özel uzmanlık gerektiren hassas bir konudur. Günümüzde açık pozisyona doğru adayı belirlemek veya terfi süreçlerinde doğru değerlendirmelerin yapılabilmesi için uygulanan çeşitli araçlar ve uygulamalar mevcuttur. Değerlendirme Merkezi uygulamaları ise bu alanda özellikle dikkat çekmektedir. Değerlendirme Merkezi uygulamalarını incelediğinizde kullanım alanlarının çeşitliliği mutlaka dikkatinizi çekecektir. Kullanım çeşitliliği bakımından ilk akla gelen alanları ise aşağıda sıralanmıştır.

 

 • İşe Alım Süreçlerinde Adayların Belirlenmesi
 • Terfi Edecek Kişilerin Belirlenmesi
 • Yüksek Potansiyellerin Belirlenmesi
 • Eğitim ve Gelişim İhtiyaçlarının Belirlenmesi

 

Yukarıda belirtmiş olduğum üzere Değerlendirme Merkezi uygulamaları kurumlar açısından son derece önemli olan kritik alanlarda kullanılmaktadır. Bu süreci uygulayacak değerlendiriciler ise alanında uzman kişiler olması gerekmektedir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak Değerlendirme Merkezi uygulamaları alanında günceli takip etmek, yeni uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak, değerlendiricilerin izlemesi gereken süreçleri öğrenmek için detaylı bir eğitim almaya karar verdim. Eğitim hakkında araştırma yaparken, Assessment Systems firmasının Talogy Değerlendirici Eğitimi düzenleyeceğini gördüm. Firmayla iletişime geçerek eğitime katılmak istediğimi belirttim. Eğitim hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra kayıt işlemim gerçekleştirildi. Eğitim toplamda üç gün sürdü. Almış olduğum Talogy Değerlendirici Eğitimi hakkındaki görüşlerimi aşağıda sizlerle paylaşmaktayım.

 

Üç gün süren eğitimde temel olarak aşağıdaki konular üzerinde duruldu. Bolca egzersiz yaptık.

 

Eğitim İçeriği
 • Değerlendirme Merkezi Nedir?
 • Davranışsal Değerlendirme Süreci
 • Davranışsal Göstergeler
 • Yetkinlikler
 • Yetkinlik Tanımlama
 • Entegrasyon
 • Değerlendirme İçin İpuçları
 • Grup Çalışması
 • Görüşme Simülasyonu
 • Bekleyen İşler Egzersizi
 • Analiz Egzersizi
 • Geri Bildirim
 • Değerlendirme Merkezi ile Gelişim Merkezi Arasındaki Farklar ve Amaçları
 • GKSD Modeli (Gözlemle – Kaydet – Sınıflandır – Değerlendir)
 • Değerlendiricinin Sorumlulukları

 

 

Özellikle egzersizlerde dikkatimi çeken bazı hususları paylaşmak istiyorum.
 1. Değerlendirme sürecinde hız, dikkat ve odaklanma çok önemli. Hızlı not almanız ve dikkatli puanlama yapmanız gerekiyor.

 

 1. Yetkinlikler konusunda bilgi sahibi olmanız önemli. Çünkü davranışsal göstergelerin belirlenmesi ve yetkinliklerin tanımlanması sürecinde doğru analiz yapabilmeniz için yetkinlikler konusuna hâkim olmanız gerekmektedir.

 

 1. Değerlendirme sürecine, davranış bazlı bakmak gerekmektedir. Bütünsel bakmak hatalı bir sınıflandırma yapmamıza neden olabilmektedir. Egzersizlerde belirtmiş olduğum bu durumun ne kadar önemli olduğuna defalarca şahit olacaksınız.

 

 1. Simülasyon egzersizlerinin kesin bir sonucu yoktur. Bu yüzden konuya değil, davranışlara odaklanılması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

 

 1. Değerlendirme sürecine başlamadan önce adaylara, kriterleri ve kuralları en başta üstüne bastırarak söylemek gerekiyor. Değerlendirme sürecinde itirazların yaşanmaması için bu konu önemli.

 

 1. Tarafsız kalın. Değerlendirme sürecinin en önemli kısmı tarafsız kalabilmektir. Katılımcının veya adayın nasıl bir performans sergilediğinin farkına varmasını sağlamak, bir katılımcıya yakınlık göstermek, değerlendirme sürecinin sağlıklı ilerlemesini engelleyen durumlardır. Egzersizler sırasında nötr kalabilmeyi sağlamanız gerekmektedir.

 

Üç gün süren bu kapsamlı ve bol egzersizli eğitimin sonunda size bir sınav yapılıyor. Sınavdan başarılı olduğunuz takdirde Değerlendirici Eğitimini başarıyla tamamladığınıza dair sertifika almaya hak kazanıyorsunuz.

 

Talogy Değerlendirici Eğitimi, özellikle insan kaynakları profesyonellerinin faydalanması gereken önemli bir eğitim olduğu düşüncesindeyim. Uzun yıllar işe alım, kariyer, terfi gibi süreçlerde görev almış kişilerin dahi bu eğitimden mutlaka faydalanması gerekmektedir. Bilgilerimizi tazelemek ve yenilemek, farklı bakış açılarına sahip olmak, kabul görmüş bir değerlendirme sürecinin detaylarını ve metodolojisini öğrenmek mesleki gelişimimize mutlaka katkı sağlayacaktır.

 

 

Eğitim başvurusu yaptığım an itibariyle, süreçte paylaşılan dokümanlar, eğitmenin konuya hâkimiyeti, eğitim süresinin verimli kullanılması, tüm katılımcılar ile ilgilenilmesi gibi baştan sona çok profesyonel yönetilen bir sürecin içerisinde yer aldım. Bu yüzden Assessment Systems ailesine çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu