Yazılarım

İş Dünyası Sohbetleri

İş Dünyası Sohbetleri gibi gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler, öğrenciler ve mezunlar tarafından ilgi gösterilen etkinliklerdir.

İş dünyası sohbetleri öğrencilerin sektörler hakkında bilgi alabildiği önemli etkinliklerdir. Özellikle üniversitelerde, iş dünyasından kişiler ile öğrencilerin bir araya getirildiği iş dünyası sohbetleri gibi çeşitli etkinlikler sıklıkla düzenlenmektedir. Bu organizasyonlar ile iş dünyasından kişilerin öğrencilere deneyimlerini aktarmaları hedeflenmektedir. Bu organizasyonlar sayesinde öğrenciler aşağıda sıralamış olduğum konular üzerinde bilgi sahibi olmaktadırlar.

 

İş Dünyası Sohbetleri Etkinliğinin Genel İçerik Konuları
  • Sektör hakkında genel bilgi,
  • İş hayatına ne şekilde hazırlanmaları gerektiği,
  • Genel olarak işe alım süreçleri, kariyer ve terfi aşamaları,
  • Sektörün mikro ve makro trendleri,
  • Sektörün geleceğine yönelik öngörüler,
  • Sektörde kullanılan teknolojik uygulamalar ve yazılımlar,
  • Sektörde karşılaşılabilecek krizler ve fırsatlar,
  • Çalışanlardan beklenilen hedefler,
  • Kurumun vizyonu ve stratejilerine genel bakış açısı.

 

Sıralamış olduğum bu konularda bilgi sahibi olarak iş dünyasına hazırlanan öğrenciler daha bilinçli sektörel tercihlerde bulunacaklardır. Sektörün beklentileri ile kendi beklentilerinin, yetkinliklerinin, bakış açısının uyuştuğu alanlara yönelmesi önemli bir konudur. Bu konularda öğrencilerin her zaman konuşabileceği alanında uzman birilerini bulmak kolay olmayabilir. Bu yüzden üniversitelerde düzenlenen bu tarz organizasyonlara katılım öğrenciler açısından son derece faydalı faaliyetlerdir. Özellikle korona salgınından dolayı kurumlar ve üst düzey yöneticiler ağırlıklı olarak online sohbetler gerçekleştirmekteler. Öğrencilerin, mezunların veya o sektörde çalışan kişilerin bu tarz sohbetleri takip ederek katılmaları bilgi kazanımı adına faydalı olacaktır.

 

Korona salgınına önlem amaçlı uygulanan karantina döneminde bolca dijital içerik, online sohbet ve çeşitli webinarlar ile zengin bir içerik havuzu internet ortamında oluşmuş bulunmaktadır. Bu zengin içerik havuzundan yönelmek istediğiniz alan ile ilgili araştırmalar yapmak, güncel yayınları izlemek veya okumak sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Korona salgınından kaynaklı yaşanan bu kriz döneminde sektörlerin aldığı önlemleri bilmek bile başlı başına ilgilendiğiniz sektörde bulunan firmaların kriz yönetimi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Şuan aktif iş hayatında olan birçok başarılı yöneticinin iş yapış biçimine veya biyografisine yönelik çok sayıda kitap veya makale bulunmamaktadır. Fakat katılmış oldukları canlı yayınlar, webinarlar, youtube içerikleri onların olaylara bakış açısı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak önemli kaynaklardır. Kitap, dergi, makale gibi yayınlar haricinde belitmiş olduğum online kariyer sohbetleri, webinarlar, youtube yayınlarından da faydalanmanız zengin bir içeriğe ulaşmanızı sağlayacaktır.

Başa dön tuşu