Yazılarım

Kariyer Günleri

Kariyer günleri eğitim dönemi içerisinde özellikle, öğrencilerin ilgi gösterdiği etkinlikler arasındadır.

Kariyer günleri öğrenciler ve mezunlar ile iş dünyasının bir araya geldiği etkinliklerdir. Kurumların insan kaynakları yetkilileri bu etkinlikte stant açarak öğrencileri ve mezunları bilgilendirmektedir. Öğrenci ve mezunlar bu etkinliklerde ağırlıklı olarak aşağıda belirtmiş bulunduğum konularda bilgi sahibi olmaktadır.

 

 • Firma hakkında detaylı bilgi,
 • İşe alım süreçleri hakkında bilgi (Sınavlar, mülakatlar, vaka ve rol play çalışmaları),
 • Kariyer olanakları,
 • Terfi süreçleri,
 • Kurumda verilen eğitimler,
 • Başlangıç pozisyonu için ücret aralığı ve yan haklar (Ücret bilgisinin paylaşılmasına kurumlar genel olarak sıcak bakmamakta)

 

Öğrenciler ve mezunlar firmalar hakkında bilgi aldıktan sonra ilgili firmaların açık pozisyondaki ilanına daha bilinçli bir şekilde başvuru yapmaktalar. Başvuru neticesinde açık pozisyon için mülakata davet edildiklerinde firmanın işe alım süreçlerini bildikleri için daha hazır bir şekilde mülakata girmekteler. Firma yetkilileri ile daha önce görüşme gerçekleştirmiş olan kişiler, kurumun ihtiyaç duyduğu yetkinlikler hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bu yetkinliklere sahip olduğunu bilen kişiler mülakat sürecinde rakiplerine göre daha avantajlı bir durumda olacaklardır. Kariyer günleri farklı konseptlerde gerçekleştirilebilmektedir. Sadece stant kurulumları yapılarak firma yetkilileri ile öğrenci ve mezunların bir araya getirilmesi sadece bir örnektir. Bu tarz etkinliklerde eğlenceli faaliyetlerde düzenlenerek öğrenci ve mezunların etkinlik alanına ilgisi çekilmektedir. Müzik, oyun, promosyon ürün dağıtımı gibi uygulamalar sıklıkla görülmektedir. Ayrıca birçok firma yetkilisinin sunum yaptığı ve stantlarda yer aldığı konseptlerde düzenlenmektedir. Etkinlik ismi aşağıda belirtmiş olduğum şekillerde kullanılsa da ana faaliyetleri yukarıda belirttiğim gibidir.

 

Kullanılan Etkinlik İsimleri
 • Kariyer Günü,
 • Kariyer Etkinliği,
 • Kariyer Fuarı,
 • İş Dünyası Buluşmaları,
 • İstihdam Fuarı,
 • Sektörel Buluşma bu isimlerden en çok kullanılanlardır.

 

2020 Mart ayı itibariyle korona salgını sürecinin başlamasından kaynaklı olarak üniversiteler toplulukların bir arada olacağı faaliyetleri önlem amacıyla durdurmuştur. Bundan kaynaklı olarak üniversiteler firmaların yöneticileri, insan kaynakları yetkilileri gibi kişiler ile online ortamda öğrencileri buluşturmakta ve bilgi almalarını sağlamaktadır. Salgın geçene kadar öğrenci ve mezunların bu tarz etkinlikleri takip ederek online olarak katılmaları önemli bilgiler almasına olanak sağlayabilir. Bu bilgiler sayesinde sektör ve firma seçimi yaparken daha net ve sağlıklı kararlar alarak seçiminizi yapabilirsiniz. Kariyer günleri aynı zamanda firmalar açısından da fayda sağlayan organizasyonlardır. Firma kültürlerini, dinamiklerini, çalışma koşulları gibi konuları bu organizasyonlar sayesinde geniş kitlelere aktarma imkânı bulurlar. Böylelikle kurumlarına kriterlerini bilen kişiler başvuru yapmış olur. Aynı zamanda bu organizasyonlara katılarak kurumlarının marka bilinirliklerini arttırmış olurlar.

Başa dön tuşu