Yazılarım

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim her dönem önem vermemiş gereken bir konudur.

Kişisel gelişim konusu öğrenme konusuyla iç içe bir konudur. Öğrenme, süreklilik arz eden önemli bir husustur. Yönelmek istediğiniz alan veya meslek dalınıza yönelik araştırmalar yaparak uzmanlık seviyenizi bilgisel anlamda devamlı arttırmanız gerekmektedir. Günümüzde hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler sonucunda çoğu meslek dalı bu gelişmelerden etkilenmektedir. Bu etkileşimde sektörel ve mesleki gelişimlerin hızlanmasına yol açmaktadır. Bu yüzden yapılacak işe göre belirlenen yetkinlik tanımlamaları yıllara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan yetkinlikleri incelediğinizde bu durumu net bir şekilde görebilirsiniz. Listeye yeni yetkinliklerin eklenmesindeki veya önceki dönemlere göre bazı yetkinliklerin çıkarılmasındaki sebeplerden biri de teknolojinin iş yapış biçimlerinde getirdiği değişimlerdir.

 

Bu kadar hızlı değişimlerin olduğu bir dünyada sadece üniversite veya benzeri eğitim kurumlarının verdiği eğitimlerle yetinmek yeterli olmayabilir. Üniversitelerde veya eğitim kurumlarında verilen eğitimler çok değerli ve kıymetli fakat sektörün ihtiyaç duyacağı farklı eğitimleri de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Teknolojinin hızla gelişmesi ve meslek dallarının iş yapış biçimini etkilemesinden bahsetmiştik. Kişisel gelişim hususunda bu gibi durumları devamlı göz önünde bulundurmamız gerekiyor. İlgilendiğiniz meslek dalının gerektirdiği yetkinlikleri kazanmak ve işinizle alakalı yazılımları kullanmaya aşina olmanız birçok alanda öne çıkmanızı sağlayacaktır.

 

  • Soft Skill Eğitimler
  • Teknik Eğitimler
  • Online Eğitimler

 

Bu tarz eğitimler ile kişisel gelişim ve becerilerinizi arttırmak, bilgilerinizi canlı tutmak, yenilikleri takip etmek, iş yapış biçiminizi mutlaka etkileyecektir. Özellikle pandemi döneminden dolayı bireyselleşmemiz ve dijital bağımlılığın artması bazı yetkinliklerin körelmesine neden olmakta. Bu nedenlerden dolayı soft skill eğitimlerin kurum içerisindeki önemi artmaktadır. Etkin iletişim becerileri, liderlik eğitimleri, koçluk eğitimleri, strateji eğitimleri, çatışma yönetimi eğitimleri, kriz yönetimi eğitimleri, motivasyon eğitimleri, stres yönetimi eğitimleri, eleştirel düşünme eğitimleri, bu eğitimlere örnek olarak belirtilebilir. Bunun yanında teknolojik gelişmelerden dolayı yazılım kullanımlarının artması teknik eğitimlerin değerini her zamanki gibi arttırmaktadır. Burada bulunduğunuz iş koluna göre kullanacağınız yazılımlar değişiklik gösterecektir. Muhasebe programları, insan kaynakları yazılımları, depo ve stok yönetimi yazılımları, çizim programları, satın alma yazılım programları bu alana örnek olarak belirtilebilir. Pandemi döneminden önce de var olan online eğitimler pandemi dönemi sonrasında kullanım oranlarını arttırmaktadır. Kurumlar bunun farkında olduğu için online eğitim içeriklerini arttırmaya ve zenginleştirmeye önem göstermekteler.

 

Aldığınız eğitimin kullanılabilirliği ve size katkısı çok önemli. Bunun yanında aldığınız eğitimleri belgelemeniz önemli bir durumdur. Özellikle iş başvuru yaparken öz geçmişinizde belirttiğiniz eğitimlerin sertifikaları veya katılım belgeleri ilgili kurum tarafından sizlerden istenebilir. Bu gibi konulara dikkat etmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Kişisel gelişimi sadece eğitimler alarak değerlendirmek eksik bir yaklaşım olacaktır. Kişisel gelişim noktasında düzenli okuma alışkanlığı kazanmanız, katıldığınız zirveler, kongreler, konferanslar, webinarlar bu konu başlığına dâhil edilmesi gereken faktörlerdir. Kişisel gelişim gün geçtikçe önemi artan ve gündemde olan bir konudur. Sizlerde bu hususlara dikkat ederek kişisel gelişimin önemi ve faydası konusundaki bilinç ile en doğru eğitimleri tercih etmeye çalışın. En büyük yatırım insanın eğitimine yaptığı yatırımdır.

Başa dön tuşu