Yazılarım

Sosyal Karne

Sosyal karne faaliyetlerinin işe alım süreçleri üzerinde etkisi bulunmaktadır.

Sosyal karne faaliyetleri işe alım ekipleri tarafından dikkat edilen faaliyetler arasında yer almaktadır. Bu durumun önemini insan kaynakları profesyonelleri yıl içerisinde yapmış olduğumuz görüşmelerde devamlı dile getirmekteler.. İnsan Kaynakları Profesyonelleri özellikle yeni mezun işe alımlarında, aşağıdaki soruyu adaylara sorduklarını belirtmekteler.

 

“Mezun olduğunuz üniversitenin size sunmuş olduğu hangi imkânları kullanarak, hangi yetkinliklerinizi geliştirdiniz?”

 

İnsan Kaynakları Profesyonelleri bu soruda, üniversitenizin imkânlarını ne derece etkili kullandığınıza bakarak, kendi kurumlarının sizlere sunacağı imkânları ne derece verimli kullanabileceğinizi öngörmeye çalışmaktadır. Bundan dolayı öğrencilerin sadece akademik karneye değil, artık sosyal karne gibi farklı hususlara da dikkat etmeleri gerekmektedir.  Not ortalamanızın yüksek olması artık işe alınmanız için yeterli bir kriter değildir. İnsan Kaynakları Profesyonelleri nasıl bir öğrencilik hayatı geçirdiğinizi de öğrenmek istiyor. Bir projede yer almanız, sosyal sorumluluk çalışmasına destek olmanız, öğrenci topluluğu / kulübü ile etkinlikler yapmanız insan kaynakları yetkililerinin dikkatini çeken konular arasında yer almaktadır. İnsan Kaynakları Profesyonelleri  sosyal karne faaliyetleri yoğun olan kişilere, işe alımlarda öncelik vermelerinin sebebini ağırlıklı olarak iki madde ile açıklamaktalar.

Sosyal Karne Faaliyetlerinin Önemi
  1. Öğrencilik döneminde gönüllü çalışmalarda yer alan kişilerin, iş hayatında ekip arkadaşları yardım istediği takdirde bir talimat beklemeksizin gönüllü olarak yardımcı olmaya çalışacaktır düşüncesi.

 

  1. Sosyal karne faaliyetleri yoğun olan bir kişinin, ekip çalışmasına yatkınlık, iletişim becerileri gibi temel birçok yetkinliğinin diğer adaylara göre daha güçlü olabileceği düşüncesi.

 

Sosyal karne faaliyetleri gerçek anlamda dolu olan kişiler ile özgeçmişine sırf bir şeyler yazmak adına dolduran kişiler, İnsan Kaynakları Profesyonelleri tarafından çok çabuk fark edilmektedir. Özgeçmişinize yazdığınız her bilgiden sorumlusunuz. Doğal olarak yazdığınız etkinlikler, katıldığınız faaliyetler hakkında tarafınıza sorular sorulduğu zaman, karşınızdaki kişi sizlerden tatmin edici cevaplar bekleyecektir. Vermiş olduğunuz cevaplardan, karşınızdaki kişiler yaptığınız işi ne derece benimsediğinizi, o işe ne kadar gönül verdiğinizi tahmin etmekte zorlanmayacaktır. Gönülsüz yapılan her iş kendisini belli eder. Bu yüzden inandığınız bir meselenin içerisinde olmak, benimsemediğiniz birçok projenin, faaliyetin, etkinliğin, topluluğun içerisinde yer almaktan iyidir.

 

Yukarıda belirttiğim hususlar haricinde İnsan Kaynakları Profesyonelleri, öğrencilik döneminde zorunlu ve gönüllü stajlar yaparak kısa süreli iş deneyimleri kazanılmasının önemli olduğunu her fırsatta dile getirmektedir. Genel olarak staj deneyimi olan kişilerin, staj deneyimi olmayan kişilere göre mülakatlarda daha başarılı oldukları belirtilmektedir. Bu hususta üniversitelerin Kariyer Merkezleri yıl içerisinde staj ve istihdam ilanları yayınlayarak öğrencilerine iş deneyimi kazanmaları hususunda yardımcı olmaktadır. Öğrenciler kendilerine ait bir yol haritası oluşturmak için kariyer danışmanlarından destek almaları faydalı olacaktır. Bu temel hususları göz önünde bulundurarak akademik karneleri haricinde, sosyal karne faaliyetlerine dikkat eden öğrenciler, mezuniyetleri sonrasında iş hayatına daha hazır bir şekilde atılabileceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu