Yazılarım

İşe Alım Süreçleri: Kurumsal Vizyon Üzerindeki Etkisi

İşe Alım Süreçleri, Kurumsal Vizyonun Çöküş Sinyali ve Kalıcılığı Arttırmak...

İşe alım süreçleri, sadece bir kişiyi işe yerleştirmek veya açık olan bir pozisyonu kapatmak şeklinde tanımlanabilecek basit bir süreç değildir. Oyuna en başta doğru kurallar ve oyuncular ile başlamazsanız kısa sürede oyunun dışında kalırsınız. Özellikle yetenek savaşlarının arttığı bu dönemde, firmalar açısından çok daha zor bir süreçten geçilmektedir. Birçok kurum yetkin kişileri kurumlarına kazandırmanın ne demek olduğunun çok net farkına varmış bulunmakta. Farkında olmayan kurumlar ise bu durumun önemini acı tecrübeler ile deneyimlemektedir. Bu yüzden tepe yöneticilerin işe alım süreçleriyle kurumlarına sadece mevcut işi yapacak bir çalışan almadıklarının çok net farkında olmaları gerekmektedir. Süreçleri, kriterleri, yetkinlikleri, prosedürleri en baştan belirlenmiş olan insan kaynakları birimine tepe yöneticilerinin müdahalesi olduğu takdirde kurumun geneline yayılan etkiden sizlere biraz bahsetmek istiyorum.

Kurumsal Vizyonun Çöküş Sinyali

Referanslı diye veya çeşitli sebeplerden ötürü işe alınan fakat kurum kültürüne uymayan, adaptasyon sorunu yaşama ihtimali yüksek kişiler, ekip çalışmasında sorun yaratarak mevcut yapıya zarar verebilmektedir. Bu tarz kişiler yüzünden müşteriler, ilgili kurumun markasından veya hizmetinden uzaklaşabilmektedir. Bu uzaklaşmadan dolayı ilgili firmanın satışları veya markanın talep görme oranı düşmekte, ürün veya hizmete karşı talep azlığı sorunu ortaya çıkmaktadır.

Bu talep azlığı birçok kişinin işsizlik kaygısı yaşamasına sebep olabilir. Bu tarz kaygı durumları kurum içerisinde olumsuz dedikoduların yayılmasına sebebiyet vererek kuruma aidiyet duygusunun azalmasına yol açabilmektedir. Kurumların üst yönetiminden gelen talimatla yetkin olmayan birinin işe başlatılmasının doğurabileceği zararları İnsan Kaynakları yetkilileri üst yöneticilere anlatmaya başladığında genelde alınan cevap veya imanın “Altı üstü bir çalışan, arada kaynar bir şey olmaz. İdare edin. Yetiştirirsiniz. Eğitirsiniz.” şeklinde olduğu bilinmektedir.

Bu durum aslında kurumsal vizyonun çöküş sinyallerinin başladığı ilk noktadır. Bu durum aslında yetkin olmayan bir kişinin işe alınması değil planlı, aşamaları belirlenmiş, kuralları netleştirilmiş bir sistemin dışına çıkılmasıdır. Bu tarz işe alım süreçlerinin yaşanmaması için İnsan Kaynakları biriminin görüşüne başvurulması ve alınan görüşe, yönlendirmeye göre hareket edilmesi önem arz etmektedir.

İşe Alım Sürecinde Kuşak Farklılıkları

Kuşak farklılıkları, teknolojik gelişmeler gibi birçok etmenden etkilenen kişilerin analiz edilmesi ve kurumda bir kültür oluşturulması artık eskisi kadar kolay olmayabilir. Bu yüzden İnsan Kaynakları biriminde görev alan kişilerin bu alanlarda yetkinliklerinin arttırılması ile kurum içerisinde başlatılacak bir süreç tüm işe alımlara yansıyacak ve yavaş yavaş kurumun tamamına olumlu bir dönüşüm olarak sirayet edecektir. İşe alım süreçlerinde yapılan her doğru alım kurumun sağlam zeminde ilerlemesine yol açacak önemli bir adımdır.

Kalıcılığı Arttırmak

İşe alım süreçleri, kurumsal vizyon üzerindeki etkisi son derece önemlidir. Bu adımlar ile çalışanlar kurumun vizyonunu benimsemekte ve aidiyet duyguları artmaktadır. Belirlenen kriter, yetkinlik ve süreç dışında atılan her adım yani kural dışı yapılan her hamle kurumun vizyonuna da, imajına da, itibarına da zarar verir. İtibarın azalması demek yetenekli kişilerin kurumunuzda çalışmaya sıcak bakmaması demektir.

Belirli maddi olanakları sağlayarak çalışanları kurumunuzda bir yere kadar tutabilirsiniz. Kurumda kalıcılığı arttırmak için maddiyattan çok daha fazla şeylere ihtiyaç vardır. İmaj ve itibar bunlara örnek olarak verilebilecek maddeler arasındadır. İşe alım süreçlerinin kurumsal vizyon üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak seçme ve yerleştirme süreçlerinin gözden geçirilmesi dikkat edilmesi gereken önemli durumlardan bir tanesidir. Bu yüzden ısrarla tekrarlıyorum; işe alım süreçleri kurumsal vizyon üzerindeki etkisi çok büyüktür. İnsan kaynakları birimleri ile koordineli olarak hazırlanacak stratejik plana uyulması, işe alım süreçlerinin yetkinlikleri arttırılmış uzmanlar tarafından yapılması ve alımlara müdahale edilmemesi kurumun atacağı en önemli adımlardan bazılarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu