Kitap Özetleri

Parlak Fikirler Nasıl Doğar?

Parlak fikirler nasıl doğar? İnovasyonun doğal tarihi kitap özeti... Yazar: Steven Johnson

 • West’in kuvvet yasası çok daha çarpıcı bir tez ortaya koymuş oldu: Tüm gürültüsüne, kalabalığına ve dikkat dağıtıcı onca şeyine rağmen ben milyon nüfuslu bir kentte yaşayan ortalama bir kişi, yüz bin nüfusa sahip bir kasabada yaşayan ortalama bir kişiye göre neredeyse üç kat daha yaratıcıydı. (Sayfa 18)
 • Parlak bir fikir, başka parlak fikirlerle yarışmak kadar sınırlarını aşarak kendini yeniden icat etmeyi ve eksik kalan parçalarını tamamlamayı da ister. (Sayfa 30)
 • Yani, her yeni sınıra ulaştıkça, yeni açılımlar ve onların yeni sınırları ortaya çıkar. (Sayfa 39)
 • İyi bir fikir, zihninizde oluşturabileceği bağlantıları yoklayan, keşfe çıkan hücrelerden oluşan ağ demektir. Söz konusu fikir ister karmaşık bir fizik probleminin yeni bir çözüm şekli olsun, isterse bir romanın son satırları ya da bir yazılıma ilişkin bir özellik olsun bu saptamamız geçerlidir. Eğer parlak fikirlerin nasıl doğduğuna, yani ortaya çıktığına dair gizemi açıklamaya kalkışacaksak öncelikle silkelenip yaygın bir yanlış kanıdan kendimizi kurtarmamız gerekir. Bir fikir tek bir şey değildir, daha çok küme gibi bir şeydir. (Sayfa 53)
 • Temelde fikirlerin zihnin içinde ortaya çıktığı bir gerçektir, ancak zihin enformasyon ve ilham akışını şekillendiren kendi dışındaki ağlara bağlıdır ve parlak fikirler de bu enformasyon ve esin akışının içinden doğar. (Sayfa 66)
 • Çevresel olanakları irdelemek bir kapı açmak kadar kolay olabilir. Lakin bazen önce bir duvarı yerinden oynatmak gerekebilir. (Sayfa 72)
 • Önemli inovasyonlara dönüşecek çoğu önsezi, çok uzun bir zaman içinde gelişip olgunlaşır. Önce bir sorunun henüz düşünülmemiş ilginç bir çözümü olduğuna dair tarif etmesi güç bir his oluşur ve bu his zihinde bir gölge gibi durur. Bazen onlarca yıl da gölge olarak kalır. Daha sonra yeni bağlantılar kurulur ve bu önsezi güçlenir. Ve günün birinde çok daha önemli bir şeye dönüşür: Bu bazen yeni keşfedilen bir bilgi hazinesi sayesinde, bazen başka bir zihindeki bir önsezi sayesinde, bazen de ilk baştaki düşünceyi nihayet tamamlayacak olan bir çağrışım sayesinde olur. (Sayfa 82)
 • Yavaş önseziyi korumak alınteri akıtmaktan çok onu besleyip geliştirmekle ilgilidir. Önsezinizi onun büyüyüp gelişmesine yetecek kadar beslersiniz, verimli bir toprağa dikersiniz ve köklerinin burada yeni bağlantılar kurmasını sağlarsınız. Sonra da gelişip çiçek açması için ona zaman verirsiniz. (Sayfa 83)
 • Doğa yeni fikirlere ihtiyaç duyduğu zamanlarda, mevcudu korumaya değil bağlantı kurmaya çalışır. (Sayfa 111)
 • Yaratıcılığımızı besleyecek bir yürüyüş zihnimizde mevcut fikirler arasında tesadüfi yeni bağlantılar kurulmasını sağlayabilir. Dış dünyadan yeni fikirler alarak da tesadüfi keşifleri besleyebiliriz. Okumak ilgi çekici yeni fikirlere ve bakış açısına ulaşmak için hâlâ en önemli araçtır. (Sayfa 115)
 • Bill Gates’in (ve Microsoft’taki halefi Ray Ozzie’nin) yıllık okuma tatilleri meşhurdur. Yıl boyunca bilinçli bir şekilde okuyacak malzeme toplarlar (bunların büyük bir kısmının Microsoft’taki günlük meşguliyetleriyle alakası yoktur) ve sonra bir ya da iki hafta izne ayrılıp kendilerini tamamen topladıkları malzemeye vakfederler. Kitaplardan edindiklerini birkaç güne sıkıştırdıklarından yeni fikirlerin kendi aralarında yeni bağlantılar ve ağlar kurması için ekstra fırsat yaratmış olurlar. Çünkü dün okuduğunuz bir şeyi hatırlamanız altı ay önce okumuş olduğunuz bir şeyi hatırlamanızdan çok daha kolaydır. (Sayfa 116)
 • Şans, bağlantıları olan zihinlerden yanadır. (Sayfa 177)
 • Yaratıcı sanatlar bile üst üste binen platformlar sayesinde gelişmiştir. (Sayfa 194)
 • Kendilerinden önce gelen devlerin omuzları üzerinden yükselme parlak fikirlerin doğasında vardır. Yani her önemli inovasyon bir yere kadar temelde bir ağ çalışmasıdır. (Sayfa 222)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu